Smono Gids: Welke Smono past bij jou?
Delen
Smono Verdampfer-gids: Welk model past echt bij jou?
Snelkeuze: Welke Smono past bij welk type?
- Zo eenvoudig mogelijk: Smono Start of Smono Basic. De Start regelt de temperatuur volledig zelf, bij de Basic kies je deze traploos tussen 180 en 220 °C.
- Beste allrounder voor veel klanten: Smono No. 5. Titaniumkamer, vulcapaciteit van 0,4 g – de grootste binnen het Smono-assortiment – en 2 jaar garantie.
- Compact voor onderweg: Smono Balu of Smono 70s. Beide gaan tot 240 °C, de Balu heeft daarnaast een verwisselbare accu en een luchtstroomregelaar.
- Meer controle en bewustere sessies: Smono 4 of Smono 4 Pro. Beide met 3000 mAh – de grootste accu's van het merk; de 4 Pro haalt tot 10 sessies per lading.
- Iets anders dan een standaard pocketmodel: Smono Lunari. 360° draaibaar keramisch mondstuk, verwisselbare accu van 3200 mAh, kruiden en concentraten.
- Licht, vriendelijk instapmodel: Smono Sunshine. En technisch de verrassing in de gids: pure convectie, in 10 seconden klaar voor gebruik, verwisselbare accu met een gebruiksduur van ongeveer 2 uur.
Convectie, conductie of hybride – wat bij Smono echt het verschil maakt
- Pure convectie (Sunshine, Lunari, Smono 3, Smono 4, Smono 4 Pro): Alleen hete lucht verdampt het materiaal; het komt niet tegen een hete wand aan. Het resultaat: een zeer heldere smaak, waarbij je de intensiteit sterk regelt via de snelheid waarmee je inhaleert.
- Conductie (No. 5, Balu, 70s): Contactwarmte vanuit de kamerwand. Warmt sneller op, verbruikt minder energie en levert vanaf het begin zichtbare damp – de smaak is daardoor iets voller en minder verfijnd.
- Hybride (Start, Basic): Een combinatie van beide – het pragmatische compromis voor instapapparaten.
- Losjes vullen, niet aandrukken. De kamers hebben afhankelijk van het model een inhoud van 0,2 tot 0,4 g. Bij convectieapparaten moet de lucht erdoorheen kunnen – als je het materiaal te stevig aandrukt, krijg je minder damp, niet meer.
- Laag beginnen. 180–190 °C draait om smaak, 195–205 °C is het bereik voor dagelijks gebruik, vanaf 210 °C wordt de damp dichter en krachtiger.
- Aan het einde de temperatuur verhogen. In plaats van meteen naar het maximum te gaan, verhoog je de temperatuur tegen het einde van de kamer in twee stappen – zo haal je de rest er netjes uit.
- Rustig en gelijkmatig inhaleren. Bijna alle apparaten geven met een trilling aan wanneer de doeltemperatuur is bereikt.
- Na de sessie uitborstelen. Zolang de kamer nog warm is, gaat dat aanzienlijk gemakkelijker.
1) Voor beginners: Smono Start, Smono Basic & Smono Sunshine
Smono Start – als je echt eenvoudig wilt beginnen
- Technisch: hybride verwarming, automatisch oplopend van 200–220 °C, opwarmtijd van ca. 30 seconden, 1000mAh-accu voor ongeveer 20–25 minuten, USB-C.
- Uitrusting: aluminium behuizing, geïsoleerd luchtpad, mondstuk van borosilicaatglas, bediening met één knop en trilfeedback, geen display · 20,5 × 20,2 × 133,6 mm · 2 jaar garantie.
- Goed geschikt voor: Absolute beginners, gelegenheidsgebruikers, eenvoudige sessies.
- Minder geschikt voor: Gebruikers die meteen veel finetuning verwachten. Wie de temperatuur zelf wil kiezen, is met de Basic al duidelijk beter af.
Smono Basic – de betere start als je wat langer vooruit wilt plannen
- Technisch: hybride met een groot aandeel convectie, traploos instelbaar van 180–220 °C, opwarmtijd van ca. 30 seconden, 1500mAh-accu, USB-C, roestvrijstalen kamer voor ca. 0,2 g.
- Uitrusting: uittrekbaar glazen mondstuk, bediening met 2 knoppen, led-indicator aan de zijkant, trilfeedback · 2 jaar garantie.
- Goed geschikt voor: Beginners die een eenvoudig apparaat voor regelmatig gebruik willen.
- Minder geschikt voor: Gebruikers die onderweg zo compact mogelijk willen reizen. En wie liever een display heeft dan een led-indicator, kan beter een klasse hoger kijken.
Smono Sunshine – licht, vriendelijk, eenvoudig
- Technisch: pure convectie, 100–220 °C nauwkeurig instelbaar, ca. 10 seconden opwarmtijd, verwisselbare 18650-accu (2550 mAh, ca. 2 uur), USB-C, keramische kamer voor ca. 0,3 g.
- Uitrusting: 0,96" OLED, On-Demand- en sessiemodus (4 of 6 minuten), magnetisch accudeksel, magnetisch mondstuk, trilfeedback · 27 × 24 × 150 mm, ca. 107 g – het lichtste apparaat van het merk.
- Past goed bij: Beginners die toch echte convectiesmaak willen – en iedereen die onderweg nooit aan opladen wil denken.
- Minder geschikt voor: Wie een bijzonder kort apparaat zoekt – met 15 cm is de Sunshine de langste onder de compacte modellen.
2) Voor dagelijks gebruik & prijs-kwaliteit: Smono No. 5, Balu & 70s
Smono No. 5 – onze sterkste allroundaanbeveling
- Technisch: pure conductie, traploos instelbaar van 160–230 °C, opwarmtijd van ongeveer 20 seconden, accu van 2100 mAh, USB-C (5 V / 2 A), titaniumkamer voor ongeveer 0,4 g.
- Uitrusting: gekleurd LED-display met temperatuur, accuniveau en timer, glazen mondstuk, trillingsfeedback, Smart-Puff-Identify · 10,5 × 3,5 × 2,5 cm · 2 jaar garantie.
- Ideaal voor: beginners met wat hogere eisen, dagelijks gebruik, prijsbewuste kopers – en iedereen die van langere sessies zonder bijvullen houdt.
- Minder geschikt voor: gebruikers die bewust het kleinste apparaat zoeken. En wie de verfijndere convectiesmaak wil, kan beter voor de Sunshine of 4 Pro kiezen.
Smono Balu – wanneer compactheid belangrijker is dan maximale kracht
- Technisch: conductie, 100–240 °C – het breedste temperatuurbereik van het merk, opwarmtijd van ongeveer 30 seconden, verwisselbare accu, USB-C met een oplaadtijd van ongeveer 90 minuten.
- Uitrusting: 180° draaibaar OLED-display, mondstuk van zirkonium, luchtstroomregelaar, sessietimer met 4, 6 of 10 minuten, Smart Memory, haptische feedback.
- Ideaal voor: onderweg, korte sessies en iedereen die graag aan de trekweerstand draait.
Smono 70s – direct, handzaam, zonder veel poespas
- Technisch: dubbele conductie, 160–240 °C nauwkeurig instelbaar, ca. 20–25 seconden opwarmtijd, 2300mAh-accu voor 5–6 sessies, USB-C met een oplaadtijd van minder dan 2 uur, roestvrijstalen kamer voor ca. 0,3 g.
- Uitrusting: helder OLED-scherm met temperatuur, accustand en sessietimer, filtersysteem van siliconen en keramiek, timer van 3 tot 6 minuten · ca. 130 g.
- Past goed bij: iedereen die een kort, compact apparaat met een echt display wil.
3) Voor meer controle: Smono 3, Smono 4 & Smono 4 Pro
Smono 3 – de eerste stap naar meer controle
- Technisch: convectie, 120–221 °C, ca. 25 seconden opwarmtijd, 1600mAh-accu voor 30–40 minuten of 6–8 sessies, USB-C, roestvrijstalen kamer voor maximaal 0,2 g.
- Uitrusting: helder OLED-scherm met huidige en ingestelde temperatuur, bediening met 3 knoppen, uitschuifbaar Pyrex-glazen mondstuk, pincet inbegrepen · 5,1 × 7,6 × 2,5 cm, ca. 136 g · 3 jaar garantie (2 + 1).
Smono 4 – uitgebalanceerd voor langdurig gebruik
- Technisch: Air-Hi-convectie, 160–220 °C graadnauwkeurig, Li-polymeeraccu van 3000 mAh, USB-C, volledig geïsoleerd luchtpad.
- Uitrusting: display met temperatuur en timer, schakelbaar tussen °C en °F, instelbare luchtstroomregelaar, twee mondstukken (glas en roestvrij staal), haptische trillingsfeedback.
Smono 4 Pro – voor gebruikers die nauwkeuriger willen kiezen
- Technisch: geoptimaliseerde convectie zonder direct contact met het verwarmingselement, nauwkeurig instelbaar van 160–221 °C, opwarmtijd van ca. 30 seconden, accu van 3000 mAh voor maximaal 10 sessies, USB-C, keramische kamer.
- Uitrusting: helder OLED-scherm met accustatus, huidige en doeltemperatuur en resterende tijd, intrekbaar mondstuk van borosilicaatglas, intelligente automatische uitschakeling, geschenkdoos · 2 jaar garantie.
4) Smono Lunari – als je iets anders zoekt dan een standaard zakformaat
- Technisch: echte convectie, 100–220 °C graadnauwkeurig, verwisselbare accu van 3200 mAh (18650), USB-C, roestvrijstalen kamer · 43,5 × 25,5 × 100,3 mm.
- Uitrusting: OLED-display met huidige en ingestelde temperatuur, accustand en timer, omschakelbaar tussen °C en °F, timer met 5 of 10 minuten, bediening met drie klikken, waxcapsule inbegrepen.
Directe vergelijkingen: Smono Start vs Basic, No. 5 vs 4 Pro & andere
Smono Start vs Smono Basic
Het belangrijkste verschil zit niet in de prijs, maar in de controle: de Start heeft geen instelbare temperatuur – hij loopt automatisch van 200 naar 220 °C. Met de Basic kun je traploos kiezen tussen 180 en 220 °C, heeft hij 50% meer accucapaciteit en worden een doseercapsule, reserve-O-ringen en zeefjes meegeleverd. Voor ongeveer vier euro meer is de Basic daarmee de aanzienlijk flexibelere keuze. De Start zouden we alleen kiezen als maximale eenvoud nadrukkelijk het doel is – bijvoorbeeld als cadeau.
Smono No. 5 vs Smono 4 Pro
Dit is de echte tweestrijd binnen het assortiment. De No. 5 gebruikt conductie met een titaniumkamer en een vulhoeveelheid van 0,4 g – grote sessies, snel klaar voor gebruik (20 seconden) en krachtige damp. De 4 Pro gebruikt convectie met een keramische kamer, heeft de aanzienlijk grotere accu (3000 in plaats van 2100 mAh, maximaal 10 sessies) en levert de verfijndere smaak. Kort gezegd: No. 5 voor hoeveelheid en snelheid, 4 Pro voor smaak en uithoudingsvermogen. Beide met 2 jaar garantie.
Smono Sunshine vs Smono No. 5
Als je onder de 120 euro het technisch beste apparaat zoekt, is dit de vergelijking die telt. De Sunshine warmt op in 10 in plaats van 20 seconden, gebruikt pure convectie, regelt vanaf 100 °C in plaats van pas vanaf 160 °C en heeft een verwisselbare accu. De No. 5 biedt daartegenover een grotere kamer (0,4 in plaats van 0,3 g), titanium in plaats van keramiek en een kleurendisplay. Onze conclusie: Sunshine als smaak en uithoudingsvermogen belangrijk zijn – No. 5 als je langere sessies wilt zonder bij te vullen.
Smono 3 vs Smono 4 vs Smono 4 Pro
Alle drie zijn convectieapparaten, maar de volgorde is desondanks duidelijk: de Smono 3 is de voordeligste instap in echte convectie, regelt het laagst (vanaf 120 °C), is geschikt voor concentraten en heeft met 3 jaar de langste garantie – daar staat tegenover dat hij slechts 1600 mAh en een kamer van 0,2 g heeft. De Smono 4 en 4 Pro verdubbelen de accu tot 3000 mAh; de 4 scoort met een luchtstroomregelaar en twee mondstukken, de 4 Pro met een keramische kamer en een gebruiksduur van maximaal 10 sessies. Wie veel onderweg is, moet bij de 3 rekening houden met de kleinere accu.
Smono Balu vs Smono 70s
Beide zijn compacte convectieapparaten tot 240 °C. De Balu heeft de verwisselbare accu, de luchtstroomregelaar, het draaibare display en regelt al vanaf 100 °C. De 70s is met 114 mm het kortste apparaat in deze gids, warmt iets sneller op en zorgt dankzij de dubbele convectie voor een gelijkmatigere verwarming. Onderweg zonder stopcontact: Balu. Zo klein mogelijk in je tas: 70s.
Accessoires, vervangingsonderdelen & reiniging
- Vervangende accu voor Sunshine en Balu: De verwisselbare accu past op beide modellen. Wie veel onderweg is, heeft daarmee praktisch een dubbele gebruiksduur – dat is het grootste praktische voordeel van deze twee apparaten ten opzichte van alle andere.
- Sets met slijtageonderdelen zijn verkrijgbaar voor Sunshine, Balu, 70s, Smono 3 en Lunari. Daarin zit precies wat na een paar maanden aan vervanging toe is: afdichtingen, zeven en kleine onderdelen.
- Mondstukken: van het Sunshine-glasmondstuk via het Smono 3-mondstuk tot de Lunari-mondstukset. Glas smaakt neutraler dan kunststof – een betaalbare upgrade die je meteen merkt.
- Doseercapsules voor Sunshine en Balu: vooraf vullen, onderweg verwisselen, de kamer blijft schoon. Bij de Basic zit er al één inbegrepen.
- Voor concentraten: de Lunari-wasbeker – samen met de Smono 3 zijn dit de twee apparaten die hiervoor zijn goedgekeurd.
- Adapters en zeven: Sunshine-glazen adapter, metalen zeven en de Balu-keramische adapter.
Vergelijking: onze duidelijke aanbeveling per type gebruiker
| Model | Je zoekt… | Verwarming, temperatuur & kamer | Opwarmen & accu | Prijsklasse | Waarom? | Link |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Start | maximaal eenvoudige instap | hybride 200–220 °C automatisch |
30 sec. 1000 mAh |
€ · instapklasse | snel te begrijpen, geen drempel – één knop, geen instellingen | Bekijken → |
| Basic | solide eerste metgezel voor dagelijks gebruik | hybride 180–220 °C traploos 0,2 g roestvrij staal |
30 sec. 1500 mAh |
€ · instapklasse | eigen temperatuurkeuze, doseercapsule inbegrepen | Bekijken → |
| 3 | goedkoopste instap in convectie | convectie 120–221 °C 0,2 g roestvrij staal |
25 sec. 1600 mAh |
€€ · middenklasse | 3 jaar garantie, ook voor concentraten | Bekijken → |
| 4 | batterijduur plus luchtstroomregelaar | convectie 160–220 °C graadprecies |
n.b. 3000 mAh |
€€ · middenklasse | twee mondstukken, °C/°F, geïsoleerd luchtpad | Bekijken → |
| 4 Pro | meer controle | convectie 160–221 °C keramiek |
30 sec. 3000 mAh, 10 sessies |
€€ · middenklasse | bewustere sessies, meer precisie, langste batterijduur | Bekijken → |
| Sunshine | licht apparaat met echte convectiesmaak |
pure convectie 100–220 °C graadprecies 0,3 g keramiek |
10 sec. 2550 mAh verwisselbaar |
€€ · middenklasse | snelste start van het merk, lichtste apparaat (107 g) | Bekijken → |
| 70s | kortste apparaat met display | duale conductie 160–240 °C 0,3 g roestvrij staal |
20–25 sec. 2300 mAh |
€€€ · hogere klasse | slechts 114 mm lang, gelijkmatige verwarming | Bekijken → |
| Balu | compact apparaat voor onderweg | conductie 100–240 °C |
30 sec. verwisselbaar |
€€€ · hogere klasse | klein, praktisch, korte sessies – plus luchtstroomregelaar | Bekijken → |
| Lunari | iets anders dan de standaard pocket | echte convectie 100–220 °C graadprecies roestvrij staal |
n.b. 3200 mAh, verwisselbaar |
€€€ · hogere klasse | andere bediening, een bewuste keuze – 360°-mondstuk, ook voor concentraten | Bekijken → |
| No. 5 | beste allrounder | conductie 160–230 °C traploos 0,4 g titanium |
20 sec. 2100 mAh |
€€€ · hogere klasse | zeer goede balans tussen eenvoud en geschiktheid voor dagelijks gebruik – grootste kamer | Bekijken → |
Veelgestelde vragen over Smono Verdampers
Welke Smono Verdamper is de beste?
Er is geen universeel beste – maar wel een duidelijke rangorde: de eenvoudigste instap Smono Start, de beste allrounder Smono No. 5, de beste smaak onder de 100 euro Smono Sunshine, de langste batterijduur Smono 4 Pro, de langste garantie Smono 3, voor onderweg zonder stopcontact Smono Balu of Lunari met hun verwisselbare accu’s.
Welke Smono-modellen hebben een verwisselbare accu?
Sunshine, Balu en Lunari. Alle andere hebben ingebouwde accu's. Voor Sunshine en Balu is er een passende vervangende accu verkrijgbaar – daarmee heb je onderweg feitelijk een dubbele gebruiksduur.
Hoeveel past er in de kamer?
De Smono No. 5 heeft met ongeveer 0,4 g de grootste capaciteit, Sunshine en 70s elk ongeveer 0,3 g, en Basic en Smono 3 elk ongeveer 0,2 g. Voor Start, Smono 4, Balu en Lunari geeft de fabrikant geen aantal gram op – ze zitten in hetzelfde bereik. Vuistregel: losjes vullen, niet aandrukken.
Welke Smono is geschikt voor concentraten?
De Smono Lunari (met het bijpassende waxcupje) en de Smono 3. Alle andere modellen zijn ontworpen voor droge kruiden.
Hoe lang geldt de garantie?
Voor Start, Basic, No. 5 en 4 Pro geldt telkens 2 jaar. De Smono 3 heeft met 2 + 1 = 3 jaar de langste garantie in het assortiment.
Convectie of conductie – wat moet ik kiezen?
Kort gezegd: convectie (Sunshine, Lunari, Smono 3/4/4 Pro) geeft een fijnere en helderdere smaak, waarbij je meer invloed hebt met je trektechniek. Conductie (No. 5, Balu, 70s) warmt sneller op en levert direct dichte damp. Als je twijfelt en smaak je belangrijkste criterium is, kies dan een convectieapparaat.
Mijn Smono trekt plotseling zwaar – hoe komt dat?
Bijna altijd ligt het aan het verstopte zeefje. Vervang het door een reservezeefje en reinig het mondstuk en het dampkanaal met isopropanol – meestal is het probleem daarmee opgelost. Geschikte slijtageonderdelensets zijn verkrijgbaar voor alle actuele modellen.
Conclusie: niet iedereen heeft het duurste model nodig